CIAE

       A Szegedi Tudományegyetem Kísérleti Fizikai Tanszékén (SZTE KFT) működő Nagy Intenzitású Lézer Laboratórium és a Kínai Atomenergia Kutató Intézet (CIAE) Nagy Energiájú Excimer Lézer Laboratóriuma között több mint 6 évre visszatekintő sikeres együttműködés alakult ki. Ennek az együttműködésnek az alapja kezdetben femtoszekundumos excimer lézerrendszerek kutatása, fejlesztése illetve plazmafizikai alkalmazása volt. Az együttműködés keretében közös kutató-fejlesztő tevékenység alakult ki, továbbá évente több tudományos látogatás és információ-csere realizálódott.

       Az együttműködés 2004-ben vált szorosabbá a Magyar-Kínai Kormányközi Együttműködési programba való bejutás után (TéT 2004). Az első szerződés 2004-ben köttetett egy évre, majd ezt követte a következő, 2005-2006. évre szóló szerződés. A program kiterjesztette az együttműködés kereteit a nanoszekundumos lézerrendszerek kutatására és alkalmazására is, továbbá az egy évben realizálódó tanulmányutak száma is lényegesen megnőtt.

       Ennek a programnak a keretében a SZTE KFT-n kifejlesztésre került egy nagy nyaláb-homogenitást biztosító excimer lézererősítő. Ez egy speciális, 3- csatornás, elektromos kisüléssel gerjesztett excimer lézer erősítő, mely 3, egyenként >300 mJ-os energiájú impulzust képes generálni, illetve erősíteni. A 20 ns hosszú impulzusok időben 20 ns-onként követik egymást, ezért lehetővé teszik a CIAE-ben működő elektron-nyalábbal gerjesztett erősítő >60 ns-os erősítési ablakának hatékony kihasználását. Jelenleg ez az erősítő integrálva lett a nanoszekundumos lézerrendszerbe, és a HEAVEN-I lézerrendszer elemeként működik. A nyaláb-homogenitás jellemzésére és javítására különböző módszereket fejlesztettünk ki, melyekkel ~2%-os nyaláb-homogenitást értek el a CIAE-ben.

       A lézerplazma vizsgálatok a két laboratóriumban hasonló lézer intenzitásokon folynak. Míg az SZTE KFT-n a 1018 W/cm2 nagyságrendjébe eső intenzitást - rövid impulzus és kis lézerenergia alkalmazásával - igen kicsiny (1 µm-es) foltban érjük el, a CIAE-n ezt jóval nagyobb lézerteljesítménnyel, nagyobb felületmérettel produkálják. Közismert, hogy a vizsgált folyamat csak a fókuszátmérőnél lényegesen kisebb rétegvastagságig tekinthető egydimenziósnak. A kis méretek ugyanakkor könnyebb lehetőséget nyújtanak gyorsan kivitelezhető diagnosztikai fejlesztésekhez. A magyar partnereknek a röntgenspektroszkópiában és a lökéshullámok tanulmányozása terén szerzett tapasztalata nagy segítséget jelenthet a közös, ns-os impulzusokkal végrehajtott EOS kísérletekben. Ez jó lehetőséget kínál alternatív, egymást kiegészítő vizsgálatokhoz.

       A Kínai Atomenergia Kutató Intézet Nagy Teljesítményű Excimer Lézer Laboratóriuma jelenleg vezető szerepet játszik a Kínában folyó excimer lézeres kutatásokban, továbbá központi intézete a nemrég beindított "National High-Tech Project"-nek.